„Rola farmakogenetyki we współczesnej farmakoterapii” - wykład otwarty

Studenckie Koło Naukowe Farmacji Klinicznej zoorganizowało 7.02.2019r. wykład otwarty pt.: „Rola farmakogenetyki we współczesnej farmakoterapii”. Zaproszonym prelegentem był dr Artur Cieślewicz (Zakład Farmakologii Klinicznej Katedry Kardiologii, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu). Spotkanie rozpoczął przewodniczący SKN Farmacji Klinicznej, który zwrócił uwagę na istotę terapii spersonalizowanej, do której na pewno zalicza się rola farmakogenetyki. Następnie głos zabrał zaproszony gość, który rozpoczął prezentację od zaakcentowania znaczenia badań farmakogenetycznych w prowadzeniu skutecznej i bezpiecznej farmakoterapii. Doktor omawiał liczne przypadki obrazujące nieoczekiwane i nieprawidłowe reakcje na przyjmowanie substancji leczniczych, za które odpowiadają mutacje (polimorfizm genu), dotyczące głównie białek enzymatycznych, biorących udział w biotransformacji leku. Na koniec studenci zostali połączeni w grupy i samodzielnie rozwiązywali problemy lekowe.