Wykład otwarty: „Multidyscyplinarne Badania Kliniczne”.

4.04.2019r. Studenckie Koło Naukowe Farmacji Klinicznej zorganizowało wykład otwarty pt.: „Multidyscyplinarne Badania Kliniczne”. Spotkanie rozpoczął przewodniczący SKN Farmacji Klinicznej, który krótko przedstawił historię badań klinicznych, następnie o głos poprosił pierwszego prelegenta - Panią Kierownik Działu Badań Klinicznych ośrodka MedPolonia. Pani Kierownik omówiła proces badań klinicznych, począwszy od wynalezienia cząsteczki, aż po trafienie gotowego leku na półki aptek. Zwracała uwagę na zagadnienia związane z takimi definicjami jak: badacz, sponsor, protokół, świadoma zgoda, randomizacja i jej istotność oraz niepodważalność, firma CRO, monitor badań klinicznych, czy ośrodek. Kolejnym prelegentem była lekarz specjalista onkologii klinicznej. Pani dr n. med. zaprezentowała swoją rolę w badaniach klinicznych, a także dokładnie je omówiła na podstawie populacji pacjentów onkologicznych. Zwracała uwagę na kryteria włączenia oraz wyłączenia pacjentów z badania. Mówiła także o znaczeniu i niebezpieczeństwie działań niepożądanych, które tak właściwie dopiero co są dokumentowane. Na koniec wykładu występowały także osoby zajmujące inne stanowiska w badaniach klinicznych, do których można było zadawać nurtujące studentów pytania. Jako pierwsza w tej części głos zabrała pielęgniarka, która mówiła o braku kadrowym tej grupy zawodowej w badaniach klinicznych. Następnie wystąpiła farmaceutka - kierownik apteki szpitalnej i przedstawiała zadania, które umożliwiają dystrybucję badanej substancji oraz sporządzenie leku gotowego. Monitorzy badań klinicznych także udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące szczegółów ich pracy oraz drogi kariery w tym zawodzie. Na koniec prelegentom wręczono podziękowania podpisane przez opiekuna oraz przewodniczącego SKN Farmacji Klinicznej, po czym wykonano pamiątkową fotografię.